Sygnalizacja świetlna służy kierowaniu ruchem na drodze i zapewnieniu bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom ruchu drogowego, jednak często zdarza się, że kierowcy nie stosują się do wskazań sygnalizatorów. Na najbardziej zagrożonych wypadkami i kolizjami skrzyżowaniach, które zostały wskazane przez Instytut Transportu Samochodowego w analizie bezpieczeństwa ruchu drogowego zamontowane są rejestratory przejazdu na czerwonym świetle. Na konieczność wprowadzenia w tych miejscach stałej kontroli wpływało również bliskość szkół, obiektów użyteczności publicznej czy przejść dla pieszych. System monitorujący stosowany przez Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym rejestruje tylko przejazd pojazdów na czerwonym świetle.
Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle są wykorzystywane przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego do kontroli pojazdów na skrzyżowaniach. Urządzenia wykryją fakt wjechania pojazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle, monitorują tor poruszania się pojazdu na skrzyżowaniu oraz dokumentują popełnione wykroczenie wraz z danymi umożliwiającymi identyfikację pojazdu, którym naruszono przepisy, a także okoliczności zdarzenia. Rejestratory przejazdu na czerwonym świetle nie są oznakowane, znana jest jedynie ich lokalizacja. Automatyczny system działa na zasadzie wideo detekcji i jest zamontowany przed oraz na sygnalizatorze. Kamera poglądowa rozpoznaje pozycję świateł sygnalizatora oraz rejestruje całe zdarzenie śledząc pojazd. Sprawdza czy zaświeciło się czerwone światło, by następnie zarejestrować tył auta, jeśli pojazd wjedzie za ustaloną wirtualnie linię. Kamera pomiarowa uruchamiana jest w następstwie aktywacji tej pierwszej i ma za zadanie sfotografowanie twarzy kierowcy oraz przednich tablic rejestracyjnych jego pojazdu. Dokonuje detekcji pojazdu na linii zatrzymania oraz jego pełnej identyfikacji. Kamery rozpoznają typy pojazdów, czas i miejsce zdarzenia oraz czas, jaki upłynął od zapalenia się czerwonego światła. Zdjęcia z kamer wysyłane są do centrali, gdzie funkcjonariusz sprawdza czy doszło do złamania przepisów ruchu drogowego.
Adwokat Stalowa Wola - Tokarczyk i Parnerzy
Mandaty za niestosowanie się do sygnałów świetlnych przez kierującego pojazdem wjeżdżającego za sygnalizator, kiedy jest to zabronione wystawiane są na podstawie zdjęć z rejestratorów przejazdu na czerwonym świetle. Niestosowanie się do zakazu jazdy na czerwonym świetle to zgodnie z art. 92 § 1 Kodeksu wykroczeń wykroczenie, za które grozi mandat w wysokości od 300 do 500 zł oraz 6 punktów karnych. Za takie zachowanie przewidziana jest kara, ponieważ kierowca ma możliwość zatrzymania się przed sygnalizacją, a pomimo tego przejeżdża na czerwonym świetle. Wjeżdżając na skrzyżowanie na czerwonym świetle może spowodować zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz doprowadzić do poważnych kolizji, a nawet wypadków drogowych.
Karolina Pichota - prawnik