Dokonałeś zakupu jakiejś rzeczy, albo zawarłeś z kimś umowę i nie wywiązałeś się z zapłaty? Uważaj, bo ta osoba może złożyć do Sądu pozew o zapłatę. W przypadku, gdy Sąd stwierdzi, że jej żądanie jest zasadne wyda przeciwko Tobie nakaz zapłaty, w którym nakaże Ci zapłacić wskazaną tam kwotę i pouczy o możliwości odwołania się.
Gdy otrzymasz korespondencję z Sądu pamiętaj, że musisz ją odebrać. Nie panikuj i nie bój się, ponieważ tylko w ten sposób będziesz mógł się bronić.
Jeżeli zrobiłeś pierwszy krok i odebrałeś nakaz zapłaty, który został przesłany razem z odpisem pozwu o zapłatę masz 14 dni na wniesienie sprzeciwu albo zarzutów od wydanego nakazu zapłaty. Wszystko zależy od tego, czy nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu upominawczym, elektronicznym postępowaniu upominawczym, czy nakazowym ( nie martw się na nakazie będzie to napisane ). W dwóch pierwszych przypadkach konieczne będzie wniesienie sprzeciwu, natomiast w ostatnim zarzutów. Gdy wiesz, że sam nie dasz sobie rady z napisaniem sprzeciwu bądź zarzutów nie czekaj i od razu idź do kancelarii prawnej, która Ci pomoże. Weź ze sobą wszystkie dokumenty, którymi udowodnisz, że nakaz zapłaty nie powinien zostać wydany. Mogą to być potwierdzenia przelewów, chociażby części zadłużenia, wszelkie maile, w których ustalałeś inne warunki zapłaty itp.
Adworkat Rzeszów Kacelaria Tokarczyk i Partnerzy
Jeżeli skutecznie złożysz sprzeciw lub zarzuty wydany nakaz zapłaty straci moc tzn. przestanie obowiązywać i wyznaczona zostanie rozprawa, a komornik nie będzie miał na razie możliwości egzekwowania roszczenia. Jednak w przypadku, gdy zostanie wydany nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym, osoba która wniosła pozew będzie mogła od razu, nie czekając na Twoje zarzuty udać się do komornika, który ściągnie i zabezpieczy żądaną kwotę wskazaną w nakazie zapłaty. Stanie się tak tylko w przypadku, gdy Sąd nie będzie miał żadnych wątpliwości, że żądanie tej osoby jest właściwe tzn. przedstawi dowody, że uznałeś zadłużenie, będzie się posługiwać wekslem, czekiem, umową, czy urzędowym dokumentem itp. Oczywiście nadal będziesz mógł się bronić i odzyskać swoje pieniądze poprzez złożenie zarzutów i udowodnienie swojego stanowiska.
Niezwykle ważne jest dochowanie w/w terminu tj. 14 dni od dnia następnego po dniu odebrania nakazu zapłaty. Jeżeli przegapisz ten termin i nie wniesiesz sprzeciwu bądź zarzutów nakaz zapłaty się uprawomocni i powód, czyli osoba która wniosła pozew o zapłatę będzie mogła udać się do komornika i skutecznie egzekwować swoją należność.
Podsumowując, otrzymując nakaz zapłaty musisz w terminie 14 dni wnieść sprzeciw lub zarzuty od nakazu zapłaty. Konieczne wskaż czy zaskarżasz nakaz zapłaty w całości, czy w części. Powołaj zarzuty, na których opierasz swój sprzeciw bądź zarzuty tj. wywiązanie się z zadłużenia poprzez wcześniejszą spłatę, albo umówienie się z powodem na inne terminy zapłaty itp. Dołącz wszelkie dokumenty, które mogą potwierdzić twoje stanowisko. Następnie napisz o co wnosisz, czyli o uchylenie nakazu zapłaty w całości/ części i oddalenie powództwa. Dodatkowo wnieś o przeprowadzenie dowodów dołączonych do sprzeciwu/zarzutów, przeprowadzenie rozprawy pod Twoją nieobecność oraz zasądzenie kosztów postępowania od powoda na Twoją rzecz. Za wniesiony sprzeciw lub zarzuty nie płacisz nic, musisz tylko dochować określonego terminu. Pamiętaj, aby złożyć sprzeciw lub zarzuty w dwóch egzemplarzach do Sądu, od którego go otrzymałeś, możesz to zrobić osobiście w Sądzie na tzw. biurze podawczym, lub wysłać za pomocą poczty polskiej.
Dorota Borończyk - aplikant radcowski Kancelaria Tokarczyk i Partnerzy