Rozwód to scenariusz, którego nie zakłada żadne małżeństwo. Jednak życie jest nieprzewidywane i nie da się go w żaden sposób zaplanować. Podejmując trudną decyzję musisz się zastanowić czy chcesz rozwieść się bez orzekania o winie, z orzeczeniem o winie obu stron, czy z orzeczeniem o winie tylko jednego małżonka.
Najtrudniejszy pierwszy krok
Jak już podejmiesz tą decyzje i zdecydujesz się na złożenie do Sądu pozwu o rozwód z orzeczeniem o winie pamiętaj, że musisz wykazać winę drugiego małżonka. Potrzebne Ci będą dowody, za pomocą których wykażesz , że to nie z Twojego powodu tylko małżonka rozpadło się Wasze małżeństwo.
No dobrze, ale w takim razie nasuwa się pytanie jakie dowody mi będą potrzebne ?
Najogólniej mówiąc, wszystko to co może obciążyć drugiego małżonka i wykazać jego wyłączną winę. Ale pamiętaj jego zachowanie musi być zawinione i zamierzone ! Bez tego nie będziesz mógł dostać rozwodu z orzeczeniem o winie. Przykładem może być choroba drugiego małżonka, na którą nie miał on żadnego wpływu. Gdy wystąpi taka sytuacja musisz mieć na uwadze, że nie może być ona podstawą do orzeczenia rozwodu z orzeczeniem winy drugiego małżonka.
Adwokat Rzeszów - www.tokarczykipartnerzy.pl
Zawinionym i zamierzonym działaniem małżonka może być m.in. :
- zdrada małżeńska,
- alkoholizm, hazard i inne uzależnienia,
- agresja, przemoc fizyczna i psychiczna
- brak współżycia,
- zaniedbywanie rodziny i współmałżonka,
- groźby
Kiedy z powodu jednej z wyżej wymienionych przyczyn chcesz uzyskać rozwód potrzebujesz dowodów na jej udowodnienie w procesie sądowym o rozwód. Dowodami tymi mogą być m.in. :
- Twoje zeznania - musisz dokładnie opisać co doprowadziło do tego, że winisz swojego małżonka za rozpad małżeństwa,
- zeznania świadków – wskaż wszystkie osoby, które mogą potwierdzić Twoje słowa, opisz niestosowne zachowanie małżonka lub jego brak zaangażowania w sprawy rodzinne, czy zaniedbywanie Ciebie lub dzieci,
- dokumenty – z których wynika np. uzależnienie małżonka (dokumentacja medyczna, wypis z izby wytrzeźwień), stosowanie przez niego wobec członków rodziny przemocy (dokumentacja medyczna, zaświadczenia lekarskie o doznanych obrażeniach)
- wszelkie rachunki, potwierdzenia przelewów z konta bankowego lub wyciągi z karty kredytowej – mogą one być istotne, gdy małżonek dokonywał zakupu m.in. biżuterii lub której nigdy nie otrzymałeś, rachunki za hotele, restauracje itp. ;
- notatki urzędowe/ policyjne – gdy w Waszym domu dochodziło do interwencji policji,
- fotografie, nagrania audio lub wideo, sms-y (screeny z ekranu), e- maile, bilingi telefoniczne – pozwolą one udowodnić np. niewierność małżonka, stosowaną przez niego agresje, przemoc, groźby czy hazard,
- raport sporządzony przez detektywa –będzie to opis podjętych przez niego czynności i ustalonych zdarzeń zawierać może wykonane zdjęcia czy filmy, na których widać zachowanie współmałżonka, Sąd może przesłuchć również detektywa w charakterze świadka.\
Wymienione powyżej dowody to jedynie tylko przykłady, przydatnym okaże się wszystko co udowodni winę współmałżonka. Decydując się na rozwód zacznij jak najwcześniej zbierać dowody, ponieważ im więcej ich przedstawisz przed Sądem tym większa szansa na wygraną. Pamiętaj jednak, aby były one konkretne i bez żadnych wątpliwości przedstawiały naganne, czy niewłaściwe zachowanie małżonka, brak zaangażowania, zdradę itp.
Reasumując dowodem może być wszystko co ma związek ze sprawą, potwierdzi, że nie ponosisz winy w rozpadzie małżeństwa i dowiedzie, że to druga strona jest wyłącznie winna.
Dorota Borończyk – aplikant radcowski Kancelaria Tokarczyk i Partnerzy