Likwidacja oraz ogłoszenie upadłości spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: sp. z o.o.) to dwa możliwe sposoby zakończenia jej działalności w sposób definitywny, oznaczający koniec jej istnienia.
Likwidacja sp. z o.o. jest co do zasady dobrowolną decyzją wspólników. W tej materii najczęściej podejmują oni uchwałę. Powodami likwidacji spółki są przeważnie zdarzenia takie jak śmierć wspólnika, przeniesienie biznesu za granicę, osiągnięcie celu określonego w umowie spółki a także inne przyczyny, które mogą być określone w umowie spółki. To zazwyczaj członkowie zarządu spółki stają się w tej procedurze likwidatorami (zazwyczaj, bo uchwała wspólników może stanowić inaczej). Mogą więc samodzielnie zakończyć bieżące interesy, ściągnąć wierzytelności, wypełnić zobowiązania spółki czy upłynnić majątek spółki celem spłacenia długów – jakiekolwiek nowe interesy mogą wszczynać tylko gdy jest to potrzebne do zakończenia spraw, które już są w toku. To oni zgłaszają likwidację (a dokładniej jej otwarcie) do sądu rejestrowego (odpowiedniego sądu rejonowego). Likwidatorzy muszą również zamieścić ogłoszenie o likwidacji w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. W tym ogłoszeniu wzywa się wszystkich wierzycieli do zgłoszenia swoich wierzytelności w terminie 3 miesięcy od dnia publikacji tego ogłoszenia.
Likwidacja może mieć miejsce także na mocy wyroku sądowego. Dzieje się tak, gdy powstaje jakiegoś rodzaju konflikt między wspólnikami lub likwidacji (ze względu na działalność spółki naruszającą prawo) żąda organ państwowy. W takiej sytuacji odpowiedni podmiot składa do sądu rejestrowego pozew, a likwidacja ma miejsce na podstawie wyroku o likwidacji. Likwidatorów ustanawia wówczas sąd. Sąd ogłasza likwidację i następuje podział majątku spółki.
Głównym celem likwidacji jest zatem spieniężenie aktywów, aby spłacić zobowiązania spółki wobec wierzycieli.
Ostatnim etapem likwidacji jest złożenie do sądu rejestrowego wniosku o wykreślenie spółki z o.o. z Krajowego Rejestru Sądowego. Rozwiązanie spółki (a więc zakończenie jej bytu prawnego) następuje z momentem uprawomocnienia się postanowienia o jej wykreśleniu z KRS.'
Adwokat Rzeszów - Kancelaria Tokarczyk i Partnerzy
Upadłość (ogłoszenie upadłości) jest konieczna gdy spółka staje się niewypłacalna. Ma to miejsce gdy utraciła zdolność do wykonywania swoich zobowiązań pieniężnych - przyjmuje się, że ma to miejsce jeśli opóźnienie w wykonywaniu zobowiązań pieniężnych przekracza 3 miesiące lub gdy zobowiązania przekraczają wartość majątku, a stan ten utrzymuje się dłużej niż 24 miesiące. Postępowanie upadłościowe wszczynane jest na wniosek o ogłoszenie upadłości, złożony do sądu upadłościowego (właściwego sądu rejonowego, a dokładniej sądu gospodarczego) nie później niż 30 dni od chwili wystąpienia podstawy do ogłoszenia upadłości. Sąd może odmówić wszczęcia postępowania upadłościowego (oddalić wniosek) z wielu powodów, m.in., gdy majątek spółki nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania. Cały proces od ogłoszenia przez sąd upadłości, koordynuje dalej syndyk. Zakończenie postępowania upadłościowego ma miejsce, gdy sąd, po wykonaniu ostatecznego planu podziału, stwierdzi zakończenie postępowania upadłościowego. Postanowienie o w/w treści otrzymuje syndyk i to on jest zobowiązany do złożenia wniosku o wykreślenie spółki z Krajowego Rejestru Sądowego. Podobnie jak przy likwidacji, rozwiązanie spółki następuje z momentem uprawomocnienia się postanowienia o jej wykreśleniu z KRS.
Podsumowując, to który sposób zakończenia działalności sp. z o.o. będzie lepszy, zależy od sytuacji w jakiej znajduje się Twoja spółka:
Likwidacja spóki z ograniczoną odpowiedzialnościa:
- to zwykły sposób zakończenia działalności sp. z o.o.
- jest (zazwyczaj) dobrowolna
- dokonywana (zazwyczaj) samodzielnie przez członków zarządu (bez ingerencji podmiotów trzecich)
Upadłość spóki z ograniczoną odpowiedzialnościa:
- to nadzwyczajny sposób zakończenia działalności sp. z o.o.
- jest obowiązkowa w określonych przypadkach
- niesamodzielna (ingerencja sądu i syndyka)
aplikant adwokacki
Karolina Bączek-Abramowicz