Wszystko uzależnione jest m.in. od tego czy:
- rozwód ma nastąpić z orzeczeniem winy drugiego małżonka, czy też nie- tzw. rozwód bez orzekania o winie,
- posiadacie wspólne, małoletnie dzieci,
- sąd ma również orzekać o podziale majątku wspólnego, ustaleniu sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania, bądź alimentach dla współmałżonka.
Decydując się na rozwód z orzeczeniem winy drugiej strony musisz przygotować się na co najmniej kilka rozpraw. W złożonym pozwie o rozwód Twoje żądanie powinno zostać w sposób szczegółowy wskazane i opisane. Dodatkowo powinieneś dokładnie uzasadnić dlaczego uważasz, że to drugi małżonek jest wyłącznie winny rozpadu Waszego małżeństwa. W tym celu powołaj dowody takie jak dokumenty, zdjęcia, pocztę e-mail, treść sms-ów. Możesz również wskazać świadków, którzy potwierdzą Twoją wersję wydarzeń. Jeżeli drugi małżonek ma odmienne stanowisko, wtedy nie licz na szybkie zakończenie sprawy. Sąd musi wtedy przeprowadzić postępowanie dowodowe i wyznaczy w tym celu co najmniej kilka rozpraw, najczęściej w odstępie kilku miesięcy. Im więcej kwestii będziesz chciał uregulować (podział majątku wspólnego, ustalenie sposobu korzystania ze wspólnego mieszkania bądź alimenty dla małżonka) tym dłużej postępowanie sądowe będzie trwać.
Ponadto kiedy razem z małżonkiem posiadacie wspólne- i co ważne- małoletnie dzieci, sąd podczas sprawy rozwodowej będzie również rozpatrywać kwestie związane z władzą rodzicielską, kontaktami z dziećmi, a także alimentami na nie. Jeśli rodzice nie potrafią się porozumieć w sprawach związanych z dziećmi, sąd - mając na względzie dobro małoletnich dzieci - musi zbadać, które z rodziców powinno i może sprawować nad nim opiekę, jak częste będą kontakty drugiego rodzica z dzieckiem, w końcu w jakiej wysokości rodzice są zobowiązani finansować koszty utrzymania dziecka
Im dłużej strony będą trwać przy swoich odmiennych stanowiska tym spór między nimi będzie trwał dłużej.
Gdy chcesz jak najszybciej się rozwieść, najkorzystniej jest porozumieć się z małżonkiem i ustalić jeszcze przed pierwszą rozprawą Wasze stanowiska. W sytuacji gdy posiadacie małoletnie dzieci, ale jesteście zgodni co do władzy rodzicielskiej, kontaktów z nimi i wysokości alimentów, sąd po wysłuchaniu Stron (czyli Ciebie i drugiego małżonka) i ewentualnie dzieci (jeżeli zajdzie taka potrzeba) oraz sprawdzeniu, czy ich dobro na tym nie ucierpi (opinia kuratora), może orzec rozwód nawet na pierwszej rozprawie.
Podsumowując: nie tak łatwo jest szybko się rozwieść. Zależy to przede wszystkim od wzajemnych roszczeń małżonków i ilości spraw, które prowadzi dany sędzia. Niektórzy z nich wyznaczają kolejne rozprawy w odstępie nawet jednego lub dwóch miesięcy, inni zwłaszcza w dużych miastach nawet co osiem, dziesięć miesięcy. Najdłużej trwać będzie sprawa rozwodowa, w sytuacji gdy jeden z małżonków nie chce się rozwieść i z rozmysłem przeciąga postępowanie, np. przedkładając zwolnienia chorobowe na terminy kolejnych rozpraw przez co sąd będzie je odraczał.
Nawet na pierwszej rozprawie sąd orzeknie rozwód jeśli rozstajecie się polubownie i nie macie małoletnich dzieci, albo potrafiliście wypracować porozumienie co do ich opieki i utrzymania. Najlepszym sposobem będzie złożenie pozwu bez orzekania o winie, z wcześniej wypracowanym porozumieniem i dokładnym uzgodnieniem wskazanych wyżej kwestii.
Pamiętaj jednak, że zawsze sprawa o rozwód zaczyna się od wniesienia pozwu. Postępowanie sądowe jest konieczne, a orzeczenie rozwiązania małżeństwa zawsze zawarte jest w wyroku.
Dorota Borończyk
Aplikant