Pozew o obniżenie alimentów składamy zawsze do Sądu Rejonowego Wydziału Rodzinnego i Nieletnich, właściwego ze względu na miejsce zamieszkania małoletniego dziecka, który w tej sprawie będzie osobą pozwaną. Ty, jako występujący o obniżenie alimentów jesteś powodem. Pamiętaj, aby wskazać tzw. wartość przedmiotu sporu. Jest to różnica między obecnymi alimentami, a tymi których się domagasz x 12 miesięcy np. 600zł (obecne alimenty) -400zł (alimenty, które chcesz płacić)= 200zł; 200 zł x 12= 2.400,00 zł- jest to Twój W.P.S. Pozew o obniżenie alimentów podlega opłacie w zależności od wskazanej powyżej wartości przedmiotu sporu. Ponadto w pozwie musisz dokładnie wyjaśnić, dlaczego chcesz obniżenia alimentów. Poniżej znajdziesz przykłady sytuacji, w których możesz wystąpić z takim żądaniem.
Zmiana zarobkowych i majątkowych możliwości osoby zobowiązanej do alimentów.
W tym przypadku chodzi o sytuacje takie jak:
- utrata dobrze płatnej pracy,
- problemy ze znalezieniem pracy za podobnym wynagrodzeniem,
- pogorszenie zdrowia,
- konieczność ponoszenia dodatkowych kosztów leczenia, rehabilitacji.
Pamiętaj, że powyżej wskazane sytuacje nie mogą być przez Ciebie zawinione. Utrata pracy powinna być związana np. z redukcją etatów, likwidacją pracodawcy, a nie Twoim zwolnieniem dyscyplinarnym z pracy czy wypowiedzeniem przez Ciebie umowy o pracę
Zmiana usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego do alimentów.
Mowa tutaj o m.in.:
- podjęciu pracy zarobkowej,
- otrzymaniu wysokiej darowizny czy spadku,
- uzyskaniu stypendium,
- niewłaściwym zachowaniu małoletniego, który przeznacza alimenty na np. używki.
Co bardzo istotne, aby była w ogóle szansa na obniżenie alimentów powyższe sytuacje muszą być udowodnione tzn. na ich potwierdzenie musisz zawnioskować dowody, które potwierdzą, że obniżenie alimentów będzie zasadne np. pismo dot. rozwiązania umowy o pracę, historia choroby, czy świadków, którzy potwierdzą, że dziecko trwoni pieniądze z alimentów, albo że pracuje zarobkowo.
Warto jednak pamiętać, iż w trakcie trwania sprawy o obniżenie alimentów będziesz nadal zobowiązany do ich uiszczania. Istnieje jednak możliwość złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia. W takim przypadku, gdy Sąd go uwzględni będziesz płacił alimenty w zmniejszonej wysokości już w trakcie trwania procesu o ich obniżenie.