Natężone w ostatnich dniach wysiłki rządzących sprawiły, że stanęliśmy dziś w zupełnie nowej sytuacji prawnej. Czym tak naprawdę jest „Tarcza Antykryzysowa”? W jaki sposób może mi pomóc w dobie pandemii?
Rządowy pakiet antykryzysowy został wprowadzony Ustawą z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw. Zawiera szereg różnorodnych rozwiązań, które w założeniu mają pomóc przetrwać kryzys gospodarczy. Abstrahując od dyskusji nad jej skutecznością skupmy się na tym jakie realne narzędzia daje przedsiębiorcom i pracownikom.
Zwolnienia ze składek ZUS
Jeżeli jesteś mikro przedsiębiorcą zatrudniającym nie więcej niż 9 osób, obecnym na rynku co najmniej od 31 stycznia 2020 roku, możesz liczyć na zwolnienie Ciebie oraz Twoich pracowników z obowiązku opłacania składek ZUS za okres od marca do kwietnia 2020 roku (łącznie 3 miesiące). Na taką pomoc mogą liczyć także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, których przychód nie przekracza 3-krotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.
Świadczenia postojowe z Funduszu Pracy
Jest to forma pomocy przewidziana dla osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych, a także prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą, u których pandemia spowodowała przestój w ich działalności lub działalności ich zleceniodawców. W przypadku samozatrudnionych, którzy nie zdecydowali się zawiesić działalności konieczne będzie udokumentowanie spadku przychodu o minimum 15% w stosunku do miesiąca poprzedniego.
Adwokat Rzeszów - Tokarczyk i Partnerzy
Osoby te przy spełnieniu określonych warunków mogą liczyć na świadczenie w wysokości nawet 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2020 roku. Również w tym przypadku obowiązują kryteria czasowe (rozpoczęcie działalności lub zawarcie umowy przed 1 lutego 2020 roku) oraz odnoszące się do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim miesięcu.
Dofinansowanie wynagrodzenia pracownika
Przestój ekonomiczny może uzasadniać obniżenie wynagrodzenia nawet o 50%, jednak nie może ono być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę. W sytuacji spadku obrotów gospodarczych (min. 15% w skali dwóch kolejnych miesięcy lub 25% w skali jednego miesiąca) przedsiębiorca może też, zamiast obniżania wynagrodzenia, obniżyć wymiar czasu pracy o 1/5, ale nie więcej, niż o ½ etatu.
Ratunkiem dla pracodawców ma być możliwość wnioskowania o wypłatę ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych świadczeń na dofinansowanie wynagrodzenia pracowników objętych przestojem albo obniżonym wymiarem czasu pracy. Mogą w tym zakresie liczyć na wsparcie w wysokości do 50 % minimalnego wynagrodzenia powiększonego o wartość składek na ubezpieczenia społeczne. Jeżeli przedsiębiorca zdecyduje się na skrócenie wymiaru czasu pracy – uzyska dofinansowanie nie wyższe niż 40%. Świadczenie może być wypłacane maksymalnie przez okres 3 miesięcy.
Ułatwienia podatkowe
Przepisy ustawy zawierają ponadto szereg przepisów odciążających przedsiębiorców pod kątem podatkowym, umożliwiającym różnego rodzaju odliczenia w związku z negatywnymi konsekwencjami ekonomicznymi spowodowanymi przez pandemię. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość odliczania 200% wartości darowizn przekazanych na walkę z COVID-19.
Należy tutaj wymienić także zapisy umożliwiające przesunięcie obowiązku składania jednolitych plików kontrolnych VAT dla dużych firm z 1 kwietnia 2020 na 1 lipca 2020 roku, odroczenie do 1 czerwca 2020 roku terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń wypłacanych w marcu i kwietniu, zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych umów pożyczek zawieranych do 31 sierpnia 2020 roku, czy też wydłużenia terminu na składanie informacji w przedmiocie cen transferowych do 30 września 2020 roku.
Kredyty bankowe oraz zamówienia publiczne
Zapewnieniu płynności finansowej pomagać mają także udzielane jako pomoc publiczna poręczenia i gwarancje spłaty kredytów udzielane dużym przedsiębiorcom przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Regulacje mają także prowadzić do ułatwień w funkcjonowaniu mniejszych podmiotów w zakresie oceny zdolności kredytowej oraz odraczania spłat kredytów obrotowych.
Rozwiązania przedstawione w ustawie dążą do zapewnienia stabilności w zakresie zamówień publicznych, poprzez wydłużenie terminów realizacji oraz wyłączenie możliwości stosowania kar umownych za opóźnienia wywołane pandemią. W odniesieniu do zamówień bezpośrednio związanych z przeciwdziałaniem epidemii zapewniono szybszy tryb procedowania poprzez wyłączenie stosowania przepisów ustawy dot. zamówień publicznych.
Oddech dla branży turystycznej i rozrywkowej
Wobec zamknięcia obiektów turystycznych, kulturalnych, rekreacyjnych, czy eventowych oraz wyłączenia możliwości organizowania wydarzeń z powodu pandemii, ustawa wydłuża terminy do zwrotu uiszczonych przez klientów zaliczek i opłat do 180 dni licząc od dnia rozwiązania umowy. Rząd w trosce o przedsiębiorców z tego segmentu rynku zachęca do rezygnacji z żądania zwrotu uiszczonych kwot na przez korzystania z voucherów możliwych do wykorzystania na wydarzenia organizowane po wygaśnięciu pandemii.
Przedstawione regulacje mają z jednej strony odciążyć przedsiębiorców zmagających się nieznanym nam dotychczas kryzysem, z drugiej strony stanowią próbę przeciwdziałania nieuniknionemu wzrostowi bezrobocia oraz zmierzają do zapewnienia pracownikom możliwie najlepszych warunków w dobie zbliżającej się recesji. Z uwagi na krótki i intensywny proces legislacyjny, a także na szereg skomplikowanych procedur i wymogów związanych z uzyskiwaniem różnych form pomocy zawartych w ustawie, w każdym wypadku rekomendujemy Państwu kontakt z profesjonalnym pełnomocnikiem.