Oczywiście, że tak!
Pamiętaj jednak, że matka może ich się domagać tylko od ojca dziecka, który nie jest jej mężem – krótko mówiąc mowa tu o matce dziecka pozamałżeńskiego.
Matka dziecka powinna wystąpić do Sądu z pozwem o zapłatę. Ale czego tak naprawdę może się domagać ? Otóż jest kilka możliwości:
pokrycie wydatków związanych z ciążą i porodem – chodzi tu o wszystkie poniesione wydatki, które wiązały się z ciążą, a następnie porodem (matka nie miałaby tych wydatków, gdyby nie zaszła w ciążę) np. wizyty lekarskie, badania, leki, witaminy, tzw. wyprawka dla dziecka, czy odzież ciążowa itp.
żądanie zwrotu kosztów trzymiesięcznego utrzymania matki w okresie porodu- może domagać się zwrotu poniesionych wydatków, związanych z jej utrzymaniem przez okres trzech miesięcy np. wyżywienie, odzież, lekarstwa itp.
Z ważnych powodów matka może również żądać zwrotu tych kosztów przez okres dłuży niż trzy miesiące. Za ważne powody uważa się m.in. złą sytuację materialną, czy problemy zdrowotne występujące u matki, w związku z ciążą i porodem.
żądanie zwrotu poniesionych innych wydatków bądź strat majątkowych- w tym przypadku chodzi o wszystkie inne niż wskazane powyżej wydatki, czy straty materialne które przyczyniły się do pogorszenia sytuacji majątkowej matki, w związku z ciążą i porodem.
Warto zaznaczyć, że ojciec dziecka nie musi zwrócić wszystkich tych wydatków, które poniosła matka. Będzie on zobowiązany do pokrycia odpowiedniej ich części, czy poniesionych strat. To do Sądu będzie należała ocena ile ojciec będzie musiał pokryć.
Jeżeli ojcostwo zostało uwiarygodnione tzn. jeżeli istnieją dowody, że mężczyzna jest ojcem dziecka i nie podlega to żadnej wątpliwości, wtedy matka może domagać się, żeby ojciec dziecka (który nie jest jej mężem) pokrył odpowiednią sumę na utrzymanie:
matki przez trzy miesiące w okresie porodu,
dziecka przez pierwsze trzy miesiące po narodzeniu.
Natomiast w sytuacji, gdy ojcostwo nie zostało w żaden sposób ustalone, wtedy matka lub dziecko mogą domagać się zwrotu ww. wydatków tylko i wyłącznie razem z dochodzeniem ustalenia ojcostwa ! Oznacza to, że matka, bądź dziecko kierują do Sądu pozew o ustalenie ojcostwa, alimenty i roszczenia z tym związane.
Pamiętaj, że roszczenia matki ulegają przedawnieniu po upływie 3 lat od dnia porodu. Co to oznacza? Oznacza to tyle, że od dnia porodu matka ma 3 lata, aby wystąpić do Sądu z żądaniem zwrotu ww. wydatków. Później nie będzie już mogła domagać się zapłaty od ojca dziecka.
Dorota Borończyk- aplikant radcowski