Chcąc dokonać zakupu, czy to samochodu, nieruchomości, czy maszyn potrzebnych w pracy, bądź też w codziennym życiu nieraz decydujemy się na zaciągnięcie kredytu w banku - nie zawsze na zakup nowej rzeczy, a często używanej -, ponieważ wydaje nam się, że jest to jedyna możliwość na zrealizowanie zakupu. Niekiedy oferty jakie przedstawia nam bank są dla nas mało korzystne i wiążące na bardzo długi okres. Ostatnimi czasy coraz częściej słyszy się o leasingu konsumenckim, ale co to tak naprawdę jest i jak możemy z niego skorzystać o tym kilka słów poniżej.
Leasing jest to umowa cywilnoprawna, która została uregulowana w art. 7091 kodeksu cywilnego. Polega na tym, że finansujący ( leasingodawca ) zobowiązuje się, oddać rzecz korzystającemu ( leasingobiorcy ) do używania przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego.
Obecnie leasing kojarzy się głównie z firmami i prowadzeniem działalności gospodarczej, jednak coraz częściej można spotkać się z pojęciem leasingu konsumenckiego, nazywanego często prawnym bądź osobistym. Polega on na tym, że również osoba fizyczna ( osoba prywatna ), która nie prowadzi działalności gospodarczej może zawrzeć umowę leasingu na zakup m.in. nowego samochodu, nieruchomości, maszyn, oprogramowania, czy też innych potrzebnych rzeczy. Należy pamiętać, że umowa leasingu nie może zawierać zapisu, który będzie zobowiązywał nas do nabycia przedmiotu umowy. Naszym prawem jest podjęcie decyzji, o tym czy chcemy nabyć przedmiot umowy, czy też chcemy od tego prawa odstąpić.
Wady i zalety
Dużą zaletą leasingu konsumenckiego jest to, że dokonujemy zakupu nowej rzeczy ruchomej bądź nieruchomości, przy jednoczesnym wpłaceniu określonej wysokości wkładu pieniężnego, a następnie płacimy przez cały okres trwania umowy raty leasingowe. Po zakończeniu spłacania rat mamy następujące możliwości:
- możemy wykupić daną rzecz, która stanie się naszą własnością,
- możemy odstąpić od prawa wykupu,
- możemy wymienić rzecz na zupełnie inną, nową i korzystać z niej na takich samych zasadach jak poprzednio.
Kolejną zaletą leasingu jest to, że nie obniża on naszej zdolności kredytowej, jak to ma miejsce przy m.in. zakupie na raty. Ponadto raty leasingu zazwyczaj są tańsze od rat kredytu, dlatego taka opcja może okazać się dla nas bardziej korzystna. Jeżeli nie możemy pozwolić sobie na wzięcie kredytu w banku najlepszym rozwiązaniem będzie zainteresowanie się właśnie leasingiem konsumenckim. Obecnie na rynku mamy bardzo dużo firm, które proponują coraz lepsze warunki zawarcia umowy leasingu dla konsumentów.
Mimo wielu zalet leasing ma również pewne wady, które należy mieć na uwadze. Przede wszystkich przedmiot umowy leasingu nie jest naszą własnością. Przez cały okres jesteśmy jedynie użytkownikiem, a właścicielem stajemy się dopiero po dokonaniu wykupu. O czym warto również pamiętać, to o ubezpieczeniu przedmiotu leasingu, ponieważ często jest to warunek konieczny przy zawieraniu umowy. Co więcej, w razie stłuczki, bądź kradzieży przedmiotu leasingu może zdarzyć się sytuacji, że nadal będziemy zobowiązani do opłacania wszelkich rat.
Leasing najczęściej kojarzy nam się z leasingiem samochodowym. Jest to zdecydowanie najbardziej popularna forma, ponieważ możemy korzystać z nowego samochodu, który co prawda przez okres trwania umowy nie jest naszą własnością, jednak po opłaceniu wszystkich rat i wykupieniu pojazdu możemy stać się jego właścicielem. Leasing konsumencki jest to pewnego rodzaju alternatywa dla pożyczki czy kredytu, na które często nie możemy sobie pozwolić. Dlatego nic dziwnego, że coraz częściej i chętniej korzystamy z innych dostępnych opcji, które są dla nas bardziej korzystne, jak właśnie leasing konsumencki.
Dorota Borończyk- aplikant radcowski Tokarczyk i Partnerzy