Zarabiasz lub planujesz zarabiać na realizacji swojej pasji do fotografii? Zastanawiasz się co powinieneś wiedzieć zanim zaczniesz lub gdy Twoja działalność na dobre się rozwinie? Ten artykuł jest dla Ciebie.
Niemal każdy początkujący fotograf zaczyna swoją przygodę od zdobywania cennych doświadczeń w ramach drobnych usług i okazjonalnych zleceń. W miarę rozwoju jest ich coraz więcej, aż w końcu zaczynają przynosić realne zyski i gwarantować stabilny dochód. Kiedy tak właściwie nadchodzi ten moment, w którym „wchodzisz na rynek” i musisz podjąć niezbędne działania, by przygotować się do funkcjonowania zgodnie z aktualnym prawem?
Działalność nierejestrowa dla fotografa
Obecnie obowiązujące przepisy dają pewną przestrzeń na swobodne próbowanie swoich sił i rozwój. Jeżeli jesteś na takim etapie, w którym Twój przychód w żadnym miesiącu nie przekracza 50% minimalnego wynagrodzenia to nie masz obowiązku rejestrowania i prowadzenia działalności gospodarczej – podatek rozliczasz w zeznaniu rocznym PIT-36, w oparciu o 17% lub 32% stawkę. Nie masz też obowiązku posiadania kasy fiskalnej, wystawiania faktur oraz rejestracji w ZUS i odprowadzania składek.
Nie musisz zatem podejmować działalności do momentu, aż Twój przychód w danym miesiącu nie przekroczy opisanego wyżej progu. W 2021 roku jest to kwota 1400 złotych. Jeżeli ją przekroczysz, stajesz się przedsiębiorcą i masz 7 dni na złożenie wniosku o wpis do CEIDG. Pamiętaj przy tym, że omawiany próg kwotowy dotyczy przychodów należnych – nie faktycznie otrzymanych za wykonane usługi, a dodatkowym wymogiem jest wcześneijszy brak prowadzenia działalności gospodarczej w okresie ostatnich 5 lat (60 miesięcy).
Jak widać początki nie są skomplikowane, dzięki czemu możesz skupić się na tym co najważniejsze – na swoim rozwoju. Nie ma oczywiście przeszkód by zarejestrować swoją działalność także wtedy, gdy Twoje przychody nie przekraczają opisanej powyżej kwoty, jednak biorąc pod uwagę szereg uwarunkowań prawnych i ekonomicznych, należałoby się zastanowić, czy jest to rozwiązanie opłacalne. Jeżeli jesteś zdeterminowany i Twoim celem jest np. skorzystanie z różnego rodzaju form wsparcia finansowego, to oczywiście ma to sens i uzasadnienie.
Adwokat Rzeszów - Kancelaria Tokarczyk i Partnerzy
Działalność gospodarcza dla fotografa
Prowadzenie działalności gospodarczej przez fotografa wiąże się z koniecznością dokonania kilku istotnych wyborów. Pierwszym z nich jest niewątpliwie odpowiednia, forma opodatkowania. Do wyboru mamy cztery ścieżki: opodatkowanie na zasadach ogólnych (tzw. skala podatkowa), podatek liniowy, karta podatkowa, a w niektórych ściśle określonych przypadkach także ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Opodatkowanie na zasadach ogólnych to podstawowa forma, w której progiem decydującym o wysokości podatku jest kwota 85 528 złotych. Wszystko zależy więc od wielkości Twojego biznesu, ponieważ od dochodów nieprzekraczających wskazanej kwoty zapłacisz 17% podatek, natomiast wszelka nadwyżka ponad tę kwotę zostanie opodatkowana 32% stawką podatku dochodowego. Co istotne, w ramach opisanej skali podatkowej kluczowy jest Twój dochód, czyli przychody pomniejszone o koszty ich uzyskania. Warto więc wybrać tę formę opodatkowania jeżeli przewidujesz wysokie koszty związane z prowadzeniem działalności, np. zakup niezbędnego sprzętu fotograficznego, częste dojazdy do klienta, wynajem lokalu itp.
W praktyce wygląda to tak, że ewidencjonujesz przychody i koszty w księdze przychodów i rozchodów i zależnie od wybranego wariantu odprowadzasz miesięczne lub kwartalne zaliczki na podatek dochodowy. Po zakończonym roku podatkowym składasz PIT-36, w którym uwzględniasz także dochody z innych źródeł (jeżeli takie uzyskałeś). Dodatkowo możesz rozliczyć się wspólnie z małżonkiem oraz skorzystać z dostępnych ulg podatkowych, co sprawia, że jest to najpopularniejsza forma opodatkowania. Możesz z niej skorzystać także w przypadku opisanej na wstępie działalności nierejestrowej, ale pamiętaj, że w takim przypadku w twoim interesie leży należyte udokumentowanie osiągniętych dochodów. Warto więc zawierać pisemne umowy np. o dzieło i przechowywać je na wypadek ewentualnej kontroli.
Kolejną opcją jest podatek liniowy w stałej wysokości 19%, który należy odprowadzać niezależnie od wysokości osiągniętego dochodu. Już na pierwszy rzut oka widać zatem, że jest to opcja korzystna dla osób osiągających wyższe dochody, niż wskazana wcześniej kwota 85.528 złotych. Jeżeli chodzi o kwestie związane z kosztami uzyskania przychodu to sprawa ma się podobnie jak przy opodatkowaniu na zasadach ogólnych. Pamiętaj, że przy tej formie opodatkowania nie będziesz miał możliwości rozliczyć się wspólnie z małżonkiem oraz skorzystać z ewentualnych ulg podatkowych.
Z początkiem 2021 roku nastąpił szereg korzystnych dla podatników zmian w zakresie możliwości rozliczania w formie karty podatkowej oraz ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W przypadku wyboru rozliczania w formie karty podatkowej będziesz zobligowany do płacenia co miesiąc określonej przez organ podatkowy kwoty podatku, niezależnie od osiągniętych dochodów. Oznacza to, że będziesz musiał zapłacić podatek nawet wówczas, gdy w danym miesiącu odnotujesz stratę, co nie pozostaje bez znaczenia zwłaszcza w dobie pandemii i przedłużającego się lockdownu. Mimo wszystko jest to najprostsza i najkorzystniejsza forma opodatkowania, gwarantująca niski podatek oraz nie wymagająca prowadzenia jakichkolwiek ewidencji. W przypadku usług fotograficznych karta podatkowa nie zawsze jest jednak najlepszym wyborem, z uwagi na szereg ograniczeń. Przykładowo jeżeli chciałbyś świadczyć usługi poza granicami Polski, nie będziesz mógł korzystać z karty podatkowej, ponieważ wymogiem jest tutaj prowadzenie działalności na terytorium RP. Dodatkowo nie możesz prowadzić innej działalności gospodarczej, zatrudniać zbyt wielu pracowników oraz korzystać z usług osób niezatrudnionych u siebie za wyjątkiem usług firm specjalistycznych.
Alternatywą dla karty podatkowej jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Dotychczas był on objęty szeregiem ograniczeń i włączeń, jednak wraz z końcem 2020 roku stał się dość przystępną i atrakcyjną formą opodatkowania. Przy ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych będziesz płacił podatek w stałej wysokości i tylko za miesiące w których osiągniesz przychód. O wiele lepiej poradzisz sobie zatem z ewentualnymi dalszymi ograniczeniami związanymi z pandemią. W 2021 roku usługi fotograficzne objęte są 15% stawką zryczałtowanego podatku dochodowego. W odróżnieniu od karty podatkowej konieczne będzie jednak prowadzenie prostej ewidencji przychodów.
Wypada w tym miejscu zaznaczyć, że przy karcie podatkowej i ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych, opodatkowaniu podlega przychód, zatem nie ma możliwości odliczenia kosztów związanych z prowadzeniem działalności.
Działalność fotografa to nie tylko poruszone w tym artykule ogólne zagadnienia z zakresu podatku dochodowego od osób fizycznych. Poszczególne formy i przejawy tej działalności przekładają się na różnorodne i szczegółowe kwestie dotyczące podatku VAT, a także praw własności intelektualnej, a w konsekwencji także na kształt i wymiar zobowiązań podatkowych.