Zastanawiasz się od czego zacząć ? Pierwszy krok to podjęcie decyzji o rozwodzie. Już to zrobiłeś i nie wiesz co dalej? Teraz pomyśl, czy chcesz wystąpić o rozwód z orzeczeniem o winie drugiego małżonka, bez orzekania o winie, czy może za porozumieniem stron. Jeżeli powyższe rozterki masz już za sobą powinieneś złożyć pozew o rozwód do właściwego miejscowo sądu, będzie to zawsze Sąd Okręgowy - w okręgu ostatniego miejsca zamieszkania małżonków, jeżeli chociażby jedno z Was miało tam jeszcze swoje miejsce zamieszkania lub miejsce zwykłego pobytu, bądź gdy nie ma podstawy do przyjęcia w powyższy sposób, miejsce zamieszkania pozwanego małżonka.
No dobrze, dopełniłeś wszelkich formalności, złożyłeś pozew o rozwód, a co gdy Twój małżonek nie wyraża zgody na rozwód ? Nie martw się, nie jesteś na przegranej pozycji. W takiej sytuacji mimo braku zgody, rozwód i tak jest możliwy.
W pierwszej kolejności musisz pamiętać, że aby rozwód mógł być w ogóle orzeczony musi nastąpił trwały, zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Oznacza to, że nastąpił zanik więzi fizycznej, psychicznej i gospodarczej. Musisz wykazać, że nie widzisz możliwości powrotu do swojego małżonka, i że nie utrzymujecie między sobą już bliskich relacji. Gdy po przeprowadzeniu postępowania dowodowego (m.in. Twoich zeznań, świadków, dokumentacji która pokaże, że mieszkacie osobno itp. ), które ma na celu ustalenie stanu faktycznego, okaże się, że jest tak jak opisujesz, sąd mimo sprzeciwu drugiego małżonka co do orzeczenia rozwodu, najprawdopodobniej taki rozwód orzeknie. Brak chęci rozwodu zgłaszany przez Twojego małżonka, jego nadzieja na pojednanie i odbudowę Waszego małżeństwa mogą okazać się niewystarczające, w szczególności jeżeli wszystkie inne przesłanki tj. trwały i zupełny rozkład pożycia, czy np. zupełnie różne spojrzenie na Wasze role w małżeństwie, brak współdziałania dla dobra rodziny, będą spełnione.
Co ważne są dwie sytuacje kiedy rozwód nie będzie mógł być orzeczony.
Pierwsza z nich wystąpi wtedy, kiedy razem z małżonkiem posiadacie małoletnie dzieci. Jeżeli sąd uzna, że ich dobro ucierpi w wyniku rozwodu, może go nie orzec. Taka sytuacja nie będzie miała miejsca jeśli w małżeństwie jest poważny konflikt. Wówczas sąd może uznać, że rozwód skłóconych małżonków wpłynie pozytywnie na dzieci, zapewniając im wychowanie w spokoju, którego potrzebują.
Druga sytuacja nastąpi wtedy, jeżeli rozwodu zażąda małżonek, który był wyłącznie winien rozpadu małżeństwa, chyba że drugi małżonek wyrazi na to zgodę, albo odmowa będzie sprzeczna z zasadami współżycia społecznego ( m.in. gdy drugi małżonek jest poważnie chory i wymaga opieki ).
Przykład: Wniosłeś pozew o rozwód, ale w toku procesu sąd uzna Cię wyłącznie winnym rozpadu małżeństwa, a Twój małżonek nie zgadza się na rozwód. W takiej sytuacji sąd może nie orzec rozwodu, chyba że brak zgody małżonka na rozwód będzie sprzeczny z zasadami współżycia społecznego, np. masz w drugim związku dziecko, którym chcesz się zaopiekować.
Podsumowując jeżeli chcesz, aby sąd orzekł rozwód mimo braku zgody Twojego małżonka musisz wykazać, że nie występuje żadna z wyżej wskazanych sytuacji oraz, że nie ma już możliwości na ratowanie Waszego małżeństwa. W takiej sytuacji sprzeciw drugiej strony nie będzie miał większego znaczenia i będą szanse na uzyskanie rozwodu.
Dorota Borończyk- aplikant radcowski