Kiedy testament ustny jest ważny?
Testament ustny można skutecznie wygłosić w sytuacji, kiedy istnieje obawa rychłej śmierci spadkodawcy lub wystąpią szczególne okoliczności, w których zachowanie formy pisemnej testamentu będzie niemożliwe lub bardzo utrudnione. Klasycznym przykładem będzie wypadek drogowy, podczas którego podróżujący znacznie ucierpiał i niepewny jest jego los. Wyszeptane resztkami sił życzenie przejęcia wszystkich nieruchomości przez najstarszego syna jak najbardziej może stanowić skuteczne rozrządzenie testamentowe. Podobnie będzie wtedy, gdy potencjalny spadkodawca przebywa w szpitalu, a jego stan niestety sukcesywnie się pogarsza, powoli zagrażając nawet życiu. Natomiast sama ciężka choroba, nawet potencjalnie zagrażająca egzystencji, nie wystarczy do uznania skuteczności ustnego testamentu, jeżeli stan zdrowia rozrządzającego majątkiem na wypadek śmierci, będzie stabilny. Ustny testament również nie będzie ważny jeżeli wygłosi go samobójca chwilę przed czynem – sądy uznają, iż sam zamiar samobójstwa nie stanowi stanu obawy rychłej śmierci. Jeśli chodzi natomiast o drugi przypadek - wyjątkowe okoliczności, uniemożliwiające lub znacznie utrudniające sporządzenie pisemnego testamentu, wymienić można zdarzenia losowe typu powódź, pożar, a także niepiśmienność spadkodawcy.
Adwokat Rzeszów - Tokarczyk i Partnerzy
Jeśli wystąpisz o stwierdzenie nabycia spadku na podstawie testamentu ustnego pamiętaj, że będziesz musiał udowodnić, że został wygłoszony w warunkach, o których mowa wyżej.
Świadkowie testamentu ustnego
O ile stosunkowo nietrudno o wystąpienie okoliczności, w których testament ustny w ogóle może zostać złożony, o tyle problemy mogą pojawić się w odniesieniu do drugiej z przesłanek koniecznych do spełnienia, czyli świadków.
Oprócz tego, że spadkodawca wyrazi wolę przekazania Ci majątku, musisz jeszcze mieć na to co najmniej aż 3 świadków, przy czym dodatkowo nie może to być najbliższa rodzina czyli Twój małżonek, krewni lub powinowaci pierwszego i drugiego stopnia, a jeśli spadkodawca przekaże coś jeszcze innej osobie, świadkiem nie może być ta osoba, a także jej krewni. Innymi słowy, świadkami muszą być osoby postronne, niekarane za składanie fałszywych zeznań oraz władający językiem, w którym sporządzany jest testament.
Jak widać niełatwo o skuteczność ustnego testamentu, niemniej uzyskanie na jego podstawie majątku nie jest niemożliwe. Jeśli zatem w przyszłości zdarzy Ci się sytuacja, że w obawie rychłej śmierci ktoś przeznaczy Ci określone składniki majątkowe, pamiętaj o poproszenie osób postronnych o wysłuchanie ostatniej woli osoby umierającej.